içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Ajanda 2030: Dünyanın Geleceği

Kanada Başbakanı Justin Trudeau bu yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na önceden kaydedilmiş bir video aracılığıyla hitap etti. COVİD-19’un yıkımlarına değinen Trudeau,dünyada bazı şeylerin değişmesi gerektiğini söyledi. İşte detaylar..

Aynı zamanda 2014 Nobel Barış Ödülü sahibi Yousafzai dünya liderlerine ‘yeni, sürdürülebilir,sağlıklı,eğitimli ve eşitlikçi bir çağ’ için çalışmaları ne zaman yapmayı planladıklarını sordu.

İkisinin de bu konuda haklı oldukları aşikar.Dünyada değişmesi gereken bazı şeyler var. Şuanda yürürlükteki sistem zengini daha zengin fakiri daha fakir yaptı.Adaletin zenginin tekelinde olmasını sağladı.Özellikle Afrika’daki insanları bir ekmeğe aç hale getirdi. Petrol savaşları yüzünden Orta Doğu kan gölü halini aldı. Tabii ki dünya bunu biliyor bunu görüyordu.Sadece bir kıvılcım lazımdı ve o kıvılcımı Trudeau önderliğinde Kanada çaktı.Peki Trudeau dünyaya neleri vadediyor bunlardan bazılarına bakalım:

1.Dünyadaki yoksulluğu her yerde bitirmek

2.Sürdürülebilir tarımı teşvik etmek

3.Kapsayıcı ve eşit kalitede eğitim sağlamak ve herkes için yaşam boyu öğrenme fırsatlarını sunmak

4.Cinsiyet eşitliğini sağlamak

5.Ülkelerde ve dünyada adaleti sağlamak

6.İnsan yerleşimlerini güvenli ve sürdürülebilir kılmak

7.İklim değişikliği ve etkileriyle mücadele için acil önlem alınması

Silah şirketleri,İlaç şirketleri,Petrol şirketleri bunlara ne kadar müsaade eder bu da büyük bir merak konusu.Zira dünya para dengesinin büyük bölümü bu şirketlerin elinde.Onlardan habersiz yaprağın bile oynaması zor gibi gözüküyor.

Yine de biz insanca,doğayla uyum içinde yaşayacağımız günlerin geleceğine inanıyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum